Użytkownicy stron internetowych systemu dLibra mogą wprowadzać tagi (znaczniki, słowa kluczowe) opisujące wydania publikacji. Wprowadzone tagi mogą być weryfikowane i modyfikowane przez redaktora lub administratora systemu dLibra. Modyfikacje tagów możliwe są w ciągu określonej w konfiguracji serwera liczby dni (domyślnie jest to 30 dni) od momentu dodania taga przez użytkownika. Po tym czasie tag usuwany jest z listy tagów do moderacji.
Panel zarządzania tagami do moderacji ( Rysunek 3.42.) wyświetlany jest w aplikacji redaktora po wybraniu opcji z menu . Na panelu znajdują się wszystkie nowe tagi (te tagi, które dodane były w ciągu ostatnich dni - liczba dni definiowana jest przez administratora systemu; domyślnie jest to 30 dni) przypisane do wydań związanych z zalogowanym redaktorem.
Tagi na panelu zarządzania tagami mają następujące właściwości (właściwości te determinują stan taga):
Zaakceptowany - możliwe są dwie wartości tej właściwości: ikona oznaczająca zaakceptowany tag (tag wprowadzony do metadanych wydania) oraz ikona oznaczająca tag odrzucony (tag nie jest umieszczony w metadanych wydania). Aby zmienić tę wartość należy kliknąć lewym przyciskiem myszki na kolumnę „Zaakceptowany” w wierszu odpowiadającym konkretnemu wydaniu.
Zmoderowany - możliwe są dwie wartości tej właściwości: ikona oznaczająca zmoderowany tag oraz ikona oznaczająca tag, który nie został zmoderowany. Jeśli tag jest zmoderowany oznacza to, że redaktor zweryfikował właściwości taga i ustalił jego stan. Jeżeli tag nie jest zmoderowany oznacza to, że redaktor nie przeglądał jeszcze informacji związanych z tagiem. Stan ten automatycznie zmieniany jest na zmoderowany jeśli redaktor zmienia stan właściwości „Zaakceptowany”. Aby zmienić tę wartość należy kliknąć lewym przyciskiem myszki na kolumnę „Zmoderowany” w wierszu odpowiadającym konkretnemu wydaniu. Zmiana stanu powinna z reguły dotyczyć przejścia do stanu zmoderowany, np. wtedy gdy redaktor nie ma zastrzeżeń co do obecnego stanu taga. Rzadkością powinny być zmiany stanu zmoderowany na stan niezmoderowany ponieważ nie jest to naturalny przebieg zmian.
Tag - jest to wartość taga jaką wprowadził użytkownik stron internetowych. Redaktor może edytować tę wartość.
Wydanie - jest to wydanie do którego użytkownik stron internetowych wprowadził tag.
Data utworzenia - jest to data wprowadzenia taga przez użytkownika.
Użytkownik - jest to identyfikator (login) użytkownika, który wprowadził tag.
Komentarz - jest to komentarz redaktora w związku z modyfikacją taga. Komentarz ten jest prezentowany użytkownikowi stron internetowych, który wprowadził tag.
Lista tagów odświeżana jest domyślnie co 10 minut, monity dla użytkownika o niezmoderowanych tagach wyświetlane są domyślnie co 30 minut. Okresy te można dostosować do potrzeb redaktora w konfiguracji aplikacji. Dodatkowo, w prawej dolnej części panelu zarządzania tagami znajduje się przycisk . Przycisk ten służy do odświeżania listy tagów bez konieczności czekania na automatyczne odświeżenie listy.
Aby zatwierdzić wszystkie zmiany wprowadzone na panelu zarządzania tagami należy wybrać przycisk
. Aby porzucić wprowadzone zmiany należy wybrać przycisk .W systemie dLibra możliwe jest ustawienie początkowego stanu taga na dwa sposoby:
Tag zaakceptowany - domyślnie każdy tag jest zaakceptowany i wprowadzony do opisu wydania. Jeśli redaktor nie zmieni stanu taga to po określonym w konfiguracji czasie (domyślnie 30 dni) tag ten zostanie usunięty z listy tagów do moderacji, przy czym będzie on nadal znajdował się w metadanych wydania.
Tag odrzucony - domyślnie każdy tag jest odrzucony. Jeśli redaktor nie zmieni stanu taga to po określonym w konfiguracji czasie (domyślnie 30 dni) tag ten zostanie usunięty z systemu (tag nie będzie znajdował się w metadanych wydania).
Aby ustalić odpowiednie ustawienia początkowe nowych tagów należy skontaktować się z administratorem systemu dLibra.